Faculty and Staff

Office Staff

Garrett Andersen
Principal
Amanda Shepherd
Facilitator
Rebecca Funk
Secretary
Tiffany Manwaring
Assistant Secretary/PR Ambassador
Becky Paice
Skills Coach/Office
Karen Smith
Counselor
Kendra McPherson
Psychologist
Alyse James
Instructional Coach
Erin Creamer
ESSER Teacher
Jamal Pugmire
Social Worker
Ben Sanson
BTS Arts Integration Coach - Drama
Officer Leifson
N.O.V.A. Officer

Custodial Staff

Niel Gasser
Head Custodian
Carey Taylor
Head Sweeper
Libby Moore
Student Sweeper
Madyson Erdmann
Student Sweeper
Owen Marshall
Student Sweeper
Rosa Ramirez
Adult Sweeper

Kindergarten

Laura Skelton
Kindergarten Teacher - Full Day
Emily Gunderson
Kindergarten Teacher - Half Day
Kennedy Lopez
Kindergarten Teacher - Full Day
Nicole Marrott
Kindergarten Teacher - Full Day

First Grade

Laurel Christensen
1st Grade Teacher
Lori Matteis
1st Grade Teacher
Rebekah Biggerstaff
1st Grade Teacher
McKenzie Robison
1st Grade Teacher

Second Grade

Baylee Smith
2nd Grade Teacher
Crystal Averett
2nd Grade Teacher
Isabel Jensen
2nd Grade Teacher
Josh L Hales
2nd Grade Teacher
Kristine Davis
2nd Grade Teacher

Third Grade

Alisha Young
3rd Grade Teacher
Christine Scott
Third Grade Teacher
Melissa Evans
3rd Grade Teacher
Shelby Marziale
3rd Grade Teacher

Fourth Grade

Ellayna Bugg
4th Grade Teacher
Erica Dietz
4th Grade Teacher
Libby Froerer
4th Grade Teacher
Tori Adams
4th Grade Teacher

Fifth Grade

Amy Staheli
5th Grade Teacher
Jennifer Sorensen
5th Grade Teacher
Karilyn Diede
5th Grade Teacher
McKell Cope
5th Grade Teacher

EEC

Tami Hoopes
E.E.C. Teacher
Carsen Kay
E.E.C. Technician
Emma Ross
E.E.C. Technician
Krischelle Hunsaker
E.E.C. Technician
Lyndsey Ashton
Classroom Technician
Rachel Maughan
Classroom Tech

Special Education

Kim Cronin
Speech Language Pathologist
Lynette Geary
Resource Teacher
Megan Prien
Speech Language Pathologist
Monica Rudd
Resource Teacher
Shelley Barney
Resource Technician
Sonia Fernandez
ESL Specialist

Library Staff

Ashley Nielson
Librarian
Becky Gull
Take Home Library

Planning Time Technicians

Amy van Dyk
S.T.E.M. / Music Technician / Choir
Camille Wyatt
Physical Education Technician
Christine Blazzard
Keyboarding Specialist
Jodi Coleman
Visual Arts Technician
Kim Boyack
Computer Technician

Lunch Department

Richelle Thurston
Child Nutrition Clerk
Joni Ford
Child Nutrition Transport
Nicole Davis
Child Nutrition Worker

Trustlands

Emily Montgomery
Trustlands Technician
Erin Geddes
Trustlands Technician
Jenny Martineau
Trustlands Technician
Julee Mortensen
Trustlands Technician
Kari Christensen
Trustlands Technician
Katie Wilde
Heggerty
Marilyn Paice
Trustlands / Choir Director