Faculty and Staff

Office Staff

Garrett Andersen
Principal
Amanda Shepherd
Facilitator
Amy Mafi
Secretary
Tiffany Manwaring
Assistant Secretary/PR Specialist
Becky Paice
Skills Coach/Office
Karen Smith
Counselor
Kendra McPherson
Psychologist
Susan Jurkatis
Instructional Coach
Tiffany Boston
Nurse

Custodial Staff

Niel Gasser
Head Custodian
Carey Taylor
Head Sweeper
Cody Messersmith
Adult Day Sweeper

Kindergarten

Shelly Gillies
Kindergarten teacher
Katie King
Kindergarten teacher
Sue Leber
Kindergarten teacher

First Grade

Laurel Christensen
1st grade teacher
Erin Cope
1st grade teacher
Erin Creamer
1st grade teacher
Libby Froerer
1st grade teacher
Lori Matteis
1st grade teacher

Second Grade

Crystal Averett
2nd grade teacher
Josh L Hales
2nd grade teacher
Chris Latham
2nd grade teacher
Liz Risinger
2nd Grade Teacher
Hailey Allsop
2nd grade teacher

Third Grade

Alisha Young
3rd Grade Teacher
Laura Reynolds
3rd Grade Teacher
Karilyn Diede
3rd grade teacher
Marissa McKinnon
3rd grade teacher
Melissa Evans
3rd grade teacher

Fourth Grade

Dayna Knuteson
4th grade teacher
Erica Dietz
4th Grade Teacher
Kaylie Shaw
4th Grade Teacher
Shareka Gregory
4th grade teacher
Sheila Robbins
4th grade teacher

Fifth Grade

Jennifer Sorensen
5th grade teacher
Neisha Coutlee
5th grade teacher
Ellayna Bugg
5th grade teacher
Amy Staheli
5th grade teacher

Sixth Grade

McKell Cope
6th grade teacher
Lisa Lyman
6th grade teacher
Kellie Nelson
6th grade teacher
Laura Elzinga
6th grade teacher
Breeanna Heaps
6th grade teacher

Self Contained Special Education

Peggy Freek
Special Education Teacher
Rachel Maughan
Classroom Technician
Cathy Fedler
Classroom Technician
Rebecca Rockwood
Classroom Technician

Special Education

Shelley Barney
Resource Technician
Sara Avila
Speech
Lynette Geary
Resource Teacher
Darci Blackett
Resource Technician
Monica Rudd
Resource Teacher
Amy Van Dyk
TSSA
Hannah Bryan
Speech Technician
Lisa Bean
GAINS Drama Specialist
Sonia Fernandez
ESL Specialist

Library Staff

Kris Robison
Librarian
Ashley Nielson
Take Home Librarian/Trustlands

Planning Time Technicians

Aubrey Burningham
Physical Education Technician
Lezlie Watson
Visual Arts Technician
Erika Medina
Drama / Music Technician
Jennifer Peterson
Computer Technician
April Williams
Keyboarding Technician

Lunch Department

Richelle Thurston
Lunchroom Clerk
Amy Minson
Lunchroom Clerk
Kendra Thomson
Lunchroom Clerk
Krystal Carlson
Lunchroom Clerk

Trustlands

Denise Moser
Trustlands
JJ Peay
Trustlands
Loretta Rose
Trustlands
Marilyn Paice
Trustlands / Choir Director
Sandra Hubbs
Trustlands
Walesca Weech
Trustlands